Print Page   |   Contact Us   |   Sign In
Past Awards

The NACCAP Hall of Fame recognizes all of the recipients of this year's NACCAP awards.

Canada
Mark Klausen, Columbia Bible College, Rookie of the Year
Amy Jansen, Redeemer University College, Rookie of the Year
Siobhan Koch, Tyndale University College, Regional Service Award

Northwest

Southwest
Rosalie Rhine, Point Loma Nazarene University, Regional Service Award
Danny Shaw, Belhaven University, Regional Service Award

Great Lakes
Troy Pearson, North Central University, Regional Service Award

Northeast

Southeast

Lifetime Achievement Award
Tom Sloan, Indiana Wesleyan University

Officer of the Year
Andre Stephens, Biola University

Graduate and Adult Professional of the Year
Ted Meyer, California Baptist University

High School Guidance Counselor of the Year
Teri Rohne, Pusch Ridge Academy

Fair Coordinator of the Year
Darren Miesal, California Baptist University

 

Previous Hall of Fame Recipients

 

The NACCAP Hall of Fame recognizes all past recipients of our NACCAP awards.

Graduate Adult Professional Officer of the Year

2011 L. Jo Witte
Azusa Pacific University

2010 Amy Mattox
Huntington University

2009 John Glancy
Seattle Pacific

back to top

Guidance Professional of the Year

2010 Tami Peterson
Covenant Christian Academy

2009 Daniel Townsley
Legacy Christian Academy

Admissions Officer of the Year

2011 Phil Kay
Tyndale College University & Seminary

2010 David Urban
Eastern University

2009 Daniel Solms
IWU

2008 Andrea Helmuth

2007 Jobe Nice

2006 Brent Rudin

2006 Jeanne Nienhuis

2005 Jeffrey C. Berggren
Huntington University

2004 Dan Crabtree
Wheaton Academy

2003 Tom McWhertor
Calvin College

2002 Deana Porterfield
Azusa Pacific University

2001 Linda Kurtz
Roberts Wesleyan College

2000 Dale Kuiper
Calvin College

1999 Matt Osborne
Judson College

1998 Marj Johnson
Seattle Pacific University

1997 Don Crandall
John Brown University

1996 Cary Templeton
Fresno Pacific University

1995 Joyce Luy
Westmont College

1994 Roger Kieffer
King College

1993 Mark Sylvester
Gordon College

1992 Herb Frye
Taylor University

1991 Paul Morgan
Messiah College

1990 Tim Fuller
Houghton College

1989 Dave Morley
Westmont College

1988 Pete Harkema
Calvin College

back to top

Great Lakes Regional Award

2011 Tracy Waal
Mount Vernon Nazarene University

2010 Jana Postma
Kuyper College

North East Regional Award

2011 Shaun Turner
Messiah College

2010 Sarah Zwinger
Waynesburg University

2009 Andrew Brayda
Roberts Wesleyan

2008 Dave Lesko

2007 Sasha Moen

2007 Kristy Cormier

2006 Kirk Kettinger

2005 Diane Galloway
Houghton College

2004 Betsy Sanford
Houghton College

2003 Silvio Vasquez
Gordon College

2002 Nancy Mering
Gordon College

2001 Kristie Seaman
Roberts Wesleyan College

2000 Dave Layton
Geneva College

1999 Fran Emmons
Philadelphia College of the Bible

1998 Miguel Sanchez
Nyack College

1997 Tim Dawson
Messiah College

1996 William Katip
Geneva College

1995 Regina Shearer
Gordon College

1994 Linda Kurtz
Roberts Wesleyan College

1993 David Mee
Houghton College

back to top

South East Regional Award

2011 Jake Donald
Belhaven University

2010 Jacob Queen
Anderson University

2009 Casey Malone
Asbury

2008 Brad Camilleri

2008 Amanda Slaughter

2003 Pam Bryant

2002 Suzanne Teel

2001 Steve Scott

1992 Garret Lewis
Roanoke Bible College

back to top

North Central Regional Award

2009 Joe Heltzel
Anderson

2008 Kate McKallagat

2007 Gale Richmond

2007 Jacqueline Holman

2006 Nathan Perry
Huntington University

2005 Scott Groeneweg
Northwestern College – MN

2004 Jim Hubert
North Central University

2003 Portia Davis
Anderson University

2002 Ken Faffler
Northwestern College-MN

2001 Karol Caley
Huntington College

2000 John Chopka
Malone College

1999 Steve Matteson
Bethel College-IN

1998 Jim King
Anderson University

1997 Jeff Berggren
Huntington College

1996 Karen Houseman
Calvin College

1995 Matt Osborne
Judson College

1994 Dale Kuiper
Calvin College

1993 Ric Olsen
Moody Bible Institute

1991 Jim Van Wingerden
Calvin College

back to top

West Coast Regional Award

(originally SW & NW)

1994 Randy Comfort
George Fox University

1994 Cheryl Stern
Multnomah Bible College

1994 Palmer Muntz
Western Baptist College

1993 Greg Vaughan
Biola University

1992 Cary Templeton
Fresno Pacific University

1991 Lydia Knopf
Biola University

back to top

Southwest Regional Award

2011 Emilee Slater
Fresno Pacific University

2010 Teri Rohne
Pusch Ridge Christian Academy

2009 Kimberley Wiedefeld
APU

2008 Melissa Marshall

2008 Kyle Caruso

2006 Carrie Stockton

2005 Allen Johnson
California Baptist University

2004 Carla Juarez
Biola University

2003 Amy Wiersma
Azusa Pacific University

2002 Dina Gonzales
Fresno Pacific University

2001 Jessica Mireles
Vanguard University of Southern Cal

2000 Grace Peters
Fresno Pacific University

1999 Stephanie Van Fossen
Azusa Pacific University

1998 André Stephens
Biola University

1997 Vance Pascua
Westmont College

1996 Rick Hardy
Southern California College

1995 Virgil Zeigler
Southern California College

back to top

Northwest Regional Award

2011 Lindsay Peterson
George Fox University

2010 Nikki Palmer
Alaska Bible College

2009 Lacey Henderson
SPU

2008 Ineliz Soto

2006 Logan Walton

2005 JJ Kissinger
Seattle Pacific University

2004 Randy Jones
Northwest Christian College

2003 Palmer Muntz
Associate Member – Oregon Institute of Technology

2002 Rose-Mary Smith
Northwest College

2001 Catherine Seguin
Seattle Pacific University

2000 Marty Ziesemer
Western Baptist College

1999 Jennifer Swanborough
George Fox University

1998 Calvin White
Northwest College

1997 Jennifer Feddern
Seattle Pacific University

1996 Kevin Dougherty
George Fox University

1995 Kenneth Cornell
Seattle Pacific University

back to top

Canadian Regional Award

2011 Candice Green
Columbia Bible College

2010 Aaron Roorda
Columbia Bible College

2009 Peter Mal
Prairie

2008 Clint Thiessen

2007 Krista Park

2006 Sam Youssef

2005 Julie Scott
Tyndale University College and Seminary

2004 Dayna Chu
Rocky Mountain College

2003 Jeff Suderman
Trinity Western University

2002 Kevin Kirk
Tyndale University College & Seminary

2001 Shawna Lafreniere
Columbia Bible College

2000 Joy Lise
Providence College & Seminary

1999 Kara Pecknold
Trinity Western University

1998 Don Russell
Tyndale University College & Seminary

1997 Cam Lee
Trinity Western University

back to top

Midwest Regional Award

2011 Risa Forrester
Oklahoma Christian University

2010 Carl Arnold
LeTourneau University

2009 Casey Curtis
Oklahoma Baptist University

2008 Keisha Pittman

2007 Mark Hines

2006 James Townsend

2005 Dr. Janet Mirada
The Success Planner (Associate Member)

2004 Dennis Miller
MidAmerica Nazarene University

2003 Steve Mouw
Dordt College

2002 Sarah Seward
John Brown University

2001 Clark Roth
Hesston College

2000 Quentin Van Essen
Dordt College

1999 Rodney Stanford
LeTourneau University

1998 Jere Johnson
Bartlesville Wesleyan College

1997 Kristin Wright
Colorado Christian University

1996 David Schoolfield
Evangel College

1995 Lauren O'Hare
John Brown University

1994 Kent Krober
Greenville College

1993 Howard Hall
Dordt College

back to top

Southeast Regional Award

2006 Diane Whitman

2005 Omar Rashed
Southeastern University

2004 Mark Cruver
Bryan College

2003 Pam Bryant
Anderson College

2002 Suzanne Sullivan
Belhaven College

2001 Steve Scott
Belhaven College

2000 Gary Ray
Lee University

1999 Ed Holloway
Gardner-Webb University

1998 Tim Harrison
Emmanuel College

1996 Annette Boring
Asbury College

1995 Jackie Robinson
King College

1994 LeAnne Koteskey
Asbury College

1993 Tom Shaw
Bryan College

back to top

Distinguished Service to Christian High School Counselors

2008 Kathleen Griffin

2007 Diane Whitman

2006 Elaine Phillips

2005 Nate Mouttet
Council for Christian Colleges & Universities

2004 Judy Lowder
Providence Christian Academy (GA)

2003 Joyce Luy
Westmont College

2002 Jan Miranda
Trinity Christian Academy (TX)

2001 Mark Hines
First Baptist Academy(TX)

2000 Conny Buegge
Christian High (CA)

1999 Diane Miller
Westminster Christian Academy (MO)

1998 Steve Wanger
Hope Christian School (AZ)

1997 Tony Jeffrey
Trinity Christian Academy (TX)

back to top

Distinguished Service to Graduate/Seminary Enrollment-Admissions Offices

2008 Brendon Connelly

2007 Arnie Friesen

2006 Gail Ronveaux

2005 Janelle Vernon
Asbury Theological Seminary

2004 Roy Allinson
Biola University

2003 Howard Wilson
Fuller Theological Seminary

back to top

Lifetime Service Award

2011 Joyce Luy
Westmont College

2010 Roy DeJong
Northwestern College (IA)

2009 Howard Wilson
Fuller Theological Seminary

2005 Stan Wiggam
Asbury College

1997 Ralph Anderson (shared)
Northwestern College-MN

1997 Bill Young (shared)
Point Loma Nazarene University

1997 Bill Katip (shared)
Geneva College

1996 Howard Hall
Dordt College

back to top

Rookie Of The Year - Great Lakes Region

2011 Curt Merlau
Taylor University

2010 Alicia Poelzer
Cedarville University

Rookie Of The Year – Mid Western Region

2011 Job Louimeus
LeTourneau University

2010 Aubrey Emerson
John Brown University

2006 Jeff Droog

2005 Dan Buller
LeTourneau University

back to top

Rookie Of The Year – North Western Region

2011 Lisa Nelson
Seattle Pacific University

2010 John Mahowald
Northwest University

2008 Sally Demos

2007 Kim Brann

2006 Logan Walton

back to top

Rookie Of The Year – North Central Region

2009 Stefanie Cinadr
TIU

2008 Anita Cline-Cole

2007 Robin Wait
Goshen College

2006 Bethel College Admissions Counselors:
Robbie Gingrich
Bethany Harrison
Faith Yoshida
Stephanie Hochstetler
Emily McClements
Lisandra Bayer
Sandi Carpenter

2005 Andrew Clouse
Goshen College

back to top

Rookie Of The Year – North Eastern Region

2011 J.L. Miller
Houghton College

2010 Suyeng Quant
Gordon College

2010 Lindsey Koditek
Gordon College

2006 Dave Lesko

back to top

Rookie Of The Year – South Western Region

2011 Joshua Waldon
Azusa Pacific University

2010 Christine Roberts
San Diego Christian College

2009 Hugh Jackson
Masters

2008 Nichole Wike

2007 Tamra Newman

2007 Darren Meisel

2006 Raquel Aparicio

2005 Chris Hofschroer
California Baptist University

back to top

Rookie Of The Year – South Eastern Region

2011 Jason Rutland
Anderson University, SC

2010 Lindsay Breitenberg
Regent University

2009 Stephanie Robnett
Andreson-SC

2008 Christian Thompson

2006 Jeul Hennigan

Rookie Of The Year – Canadian Region

2011 Mallor Inwersen
Columbia Bible College

2010 Danielle Martens
Trinity Western University

2009 Pamela Schenk
Prairie

2007 Ashley Russo

2006 Nathan Bonney

back to top

Outstanding Achievement

2009 Roscoe Smith
Cedarville

2008 Andy Ray

2007 Dave Lewis

2006 Howard Wilson

2005 Cary Templeton (shared)
Fresno Pacific University

2005 John Burlison (shared)
Point Loma Nazarene University

back to top

  
Membership Software  ::  Legal